5 sposobów na pozbycie się rys w parkiecie

Podłoga to najbardziej wyeksponowana część domu. Nieustannie ulega zarysowaniom, uderzeniom i wgnieceniom. Drobna rysa na parkiecie to zapewne niewielki problem, ale i tak może skutecznie popsuć humor właścicielowi lokalu. Od razu nasuwa się pytanie, jak sobie z nią poradzić? Czy konieczna będzie pomoc fachowca?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj brzmi: nie. Większość zarysowań – w dodatku tych dość głębokich – możemy usunąć samodzielnie. Nawet lakier do parkietu na zarysowania okaże się w niektórych przypadkach zbędny. Wystarczy znać kilka prostych trików, a nasza podłoga znów zacznie wyglądać jak nowa.

Pisaki z lakierem

Jeśli rysy są zbyt głębokie, aby orzech włoski sobie z nimi poradził, można wtedy skorzystać ze specjalnych pisaków z lakierem szybkoschnącym. Dostępne są one w wielu różnych kolorach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tego pasującego do lakieru na parkiecie. Zabieg jest bardzo prosty: wstrząsamy pisakiem oraz delikatnie nanosimy lakier na rysy. Oprócz pisaków z lakierem szybkoschnącym możemy korzystać np. z wosków maskujących. Zarysowane miejsce można też przeszlifować wełną stalową, a następnie na nowo polakierować.

Wazelina bezbarwna

Kolejnym sposobem na pozbycie się rys, może być wazelina. Nałóż ją na rysę i pozostaw na około 24 godziny, aby mogła całkowicie zaschnąć. Nadmiar wazeliny usuń suchą szmatką.

Sposób na orzech włoski

/Obraz Petra z Pixabay

W przypadku niezbyt głębokich zarysowań warto zastosować sztuczkę z orzechem włoskimi. Jest on banalnie prosty: kawałkiem orzecha włoskiego pocieraj parkiet, aż rysy staną się niewidoczne. Ta dość zaskakująca metoda działa tak dobrze, że efekt pocierania utrzymuje się nawet po umyciu podłogi. Bardziej odporne na pocieranie orzechem może być tylko ciemne drewno, a także parkiet impregnowany lakierem. Przedstawiona metoda może również zawieść w przypadku głębszych ubytków w podłodze.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcemy uchronić swój parkiet przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami spowodowanymi częstym użytkowaniem lub nieostrożnym obchodzeniem się z meblami, warto zabezpieczyć go specjalną powłoką lub lakierem, dzięki którym podłoga zyska dodatkową warstwę ochrony przed zużyciem.

Fusy z kawy

Użycie fusów z kawy to banalny domowy sposób na odnowienie parkietu! Niestety skuteczny jest tylko w przypadku parkietów z ciemnego drewna i tych z lekkimi zarysowaniami. Fusy najlepiej nakładać patyczkiem kosmetycznym do uszu. Pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia.

Szpachla stolarska

Jeśli Twój parkiet posiada liczne głębokie rysy, których nie da się wypolerować, nadszedł czas, aby użyć wypełniacza. Najlepszym materiałem do tego celu jest szpachlówka stolarska.

Najpierw dokładnie oczyść zarysowane miejsce. Usuń wszelkie drzazgi lub ostre kawałki z powierzchni samochodu za pomocą śrubokręta lub podobnego narzędzia. Upewnij się, że w szpachli nie utknęły żadne kawałki metalu, zanim ją zastosujesz, ponieważ uniemożliwią one jej prawidłowe przyleganie i mogą spowodować dalsze uszkodzenia.

Następnie podgrzej kit za pomocą gorącego przedmiotu, takiego jak lutownica lub suszarka do włosów. Gdy będzie już na tyle ciepła, aż zacznie lekko kapać, umieść kilka kropel na wierzchu linii zarysowania i pozwól im ostygnąć przez noc. Następnie usuń nadmiar za pomocą szpatułki i wygładź pozostałe nierówności wełną stalową.

Warto jednak pamiętać, że część tych zabiegów stosowanych zwłaszcza na większych rysach, może zmienić kolor podłogi co sprawi, że miejsce będzie bardziej zauważalne. Przed zastosowaniem tych metod warto zastanowić się czy aby na pewno rysa jest na tyle mała, żeby warto było ją maskować. Czy może warto zainwestować w wymianę kilku desek w danym miejscu.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com

Materiał źródłowy: mieszkanie.pl, dom.wp.pl, sadolin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.