Aborcja Czechy wciąż legalnie. Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży w Czechach?

Aborcja od wieków budziła kontrowersje – i do dziś jest gorącym tematem. W Polsce jednak zabieg ten jest nielegalny w każdych okolicznościach, za wyjątkiem zagrożenia życia matki. Co to oznacza dla polskich kobiet? Cóż, jeśli chcą dokonać aborcji, a nie mogą tego zrobić legalnie, są zmuszone szukać nielegalnych usługodawców lub wyjeżdżać za granicę, aby dokonać zabiegu. A to może być kosztowne i ryzykowne. Jaka jest więc opcja dla Polek, które chcą przerwać niechcianą ciążę, ale nie chcą ryzykować swojego zdrowia lub bezpieczeństwa? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem wydaje się klinika aborcyjna w Czechach.

Usuwanie ciąży – na czym polega aborcja w Czechach?

Aborcja jest procedurą medyczną, która kończy ciążę. Zabieg aborcyjny, przerwanie ciąży to inne znane jej określenia. Usługi medyczne tego rodzaju świadczy klinika ginekologiczna lub klinika aborcyjna. Zabiegi aborcyjne mogą być wykonywane do 12 tygodnia ciąży. Częściej są wykonywane w pierwszym trymestrze (12 tygodni). Powody usunięcia ciąży bywają różne. Najczęściej są to:

  • Zagrożenie dla zdrowia matki lub płodu.
  • Gwałt lub kazirodztwo
  • Niezdolność do finansowego lub emocjonalnego utrzymania dziecka

Zabieg usuwania ciąży, rodzaje:

  • Aborcja chirurgiczna – to zabieg, który kończy niechcianą ciążę po około 12 tygodniach. W tym celu chirurg używa instrumentów ssących i innych niezbędnych narzędzi, aby usunąć tkankę z wnętrza macicy. Zabieg ten jest wykonywany przez pracownika kliniki ginekologicznej w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg usunięcia przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a cały proces przebiega dość szybko. Kobieta jest w stanie zakończyć ciążę w ciągu jednego dnia. 3 godziny przed zabiegiem zakaz palenia papierosów jest bezdyskusyjny.
/Obraz Remaztered Studio z Pixabay
  • Aborcja farmakologiczna (zwana też medyczną) – wykorzystuje się w niej tabletki poronne. Lekarz podaje jeden lub kilka leków (najczęściej stosuje się tu misoprostol i mifepriston), które blokują progesteron niezbędny do rozwoju płodu i powodują skurcze macicy, co skutkuje przerwaniem ciąży. Zarodek obumiera i wychodzi z organizmu w postaci skrzepów krwi i tkanek. Warto wspomnieć, że aborcja farmakologiczna nie jest tak pewną i godną zaufania metodą, jak by się mogło wydawać. Ten legalny zabieg usunięcia ciąży stosowany po upływie 4 tygodnia ciąży może okazać się nieskuteczny. Dodatkowo, może zdarzyć się, że później kobieta będzie musiała zgłosić się do punktu medycznego, w celu oczyszczenia macicy, co z kolei może się okazać dla pacjentki skrajnie niekomfortowe.

Zabieg aborcji w Czechach – cena za usunięcie ciąży

Jeśli chodzi o usuwanie ciąży, klinika w Czechach zapewnia profesjonalne usługi i wysoki komfort dla pacjentek z Polski. Personel i konsultanci mówią po polsku, więc nie powinno być problemów z uzyskaniem informacji i ustaleniem konkretnych warunków i terminów. Prowadzona jest telefoniczna rejestracja pacjentów, dzięki czemu kobieta może umówić się na wizytę dyskretnie i z zachowaniem anonimowości.

Jeśli chodzi o koszt aborcji w Czechach, to kwota do zapłaty wynosi 2 tysiące złotych w gotówce. Jest to całkowity koszt, który musi ponieść pacjentka. Obejmuje on zarówno badanie, jak i zabieg aborcji w znieczuleniu ogólnym. Po aborcji kobieta może wrócić do domu – nie ma potrzeby przedłużania pobytu w klinice.

Istnieją również różnego rodzaju stowarzyszenia pomagające kobietą np. w dostaniu tabletek poronnych, czy też zorganizowaniu wyjazdu za granicę.

___________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: olia danilevich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.