Blokada TikToka. Czy Polska pójdzie w ślad za Ameryką?

Stany Zjednoczone rozważają zablokowanie TikToka, popularnej aplikacji mobilnej do dzielenia się filmami i muzyką. Serwis stał się tak popularny, że amerykańskie władze obawiają się jego agresywnej ekspansji w mediach społecznościowych. Jednocześnie ostrzegają, przed zagrożeniem jakie aplikacja może stwarzać dla bezpieczeństwa narodowego i rozważają całkowitą jej blokadę.

Od momentu powstania w 2016 roku, TikTok stał się jedną z najczęściej używanych aplikacji na świecie. Ale znalazł się również w centrum rywalizacji między mocarstwami. Zarządzana przez chińską firmę ByteDance, aplikacja zmaga się z zarzutami o szpiegowanie na rzecz komunistycznego rządu w Chinach. W grudniu Senat USA przegłosował ustawę zakazującą pracownikom federalnym korzystania z TikTok. Senator Josh Hawley uważa, że aplikacja „to koń trojański Komunistycznej Partii Chin”.

Władze Tajwanu zakazały używania TikTok na urządzeniach pracowników sektora publicznego. Uznają ten krok za działanie na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Czy Polska również rozważa wprowadzenie podobnego zakazu?

Czy TikTok jest bezpieczną aplikacją?

Na to pytanie odpowiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa – Janusz Cieszyński.

„Trwają analizy. Nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Moim zdaniem należy to rozpatrywać przez pryzmat tego, jak rozwiązania wykorzystane w TikToku – czy innej badanej platformy – mają się do rozwiązań wykorzystywanych przez pozostałe podmioty na rynku. Oprócz wiarygodności podstawą w tej dziedzinie powinno być także równe traktowanie wszystkich podmiotów” – powiedział Cieszyński w wywiadzie z portalem „Dziennik Gazeta Prawna”.

/Obraz autorstwa pch.vector na Freepik

Cieszyński stwierdził, że w dziedzinie cyfrowych usług publicznych najważniejsza jest wiarygodność.

„Kluczowa dla cyfrowych usług publicznych jest wiarygodność. Dlatego odradzałbym przede wszystkim rozwiązania, przy których przesłanki polityczne byłyby maskowane merytorycznymi. Takie uzasadnienia mają krótkie nogi, a my musimy budować zaufanie na lata. Raz stracone może być nie do odzyskania” – powiedział Cieszyński dla „DGP”.

Jakie jest stanowisko Polski?

Nie jest zaskoczeniem, że niektóre kraje nasiliły działania mające na celu ograniczenie korzystania z TikToka. Jednak Polska Agencja Cyberbezpieczeństwa oświadczyła, że nie zamierza w najbliższym czasie rozważać zablokowania aplikacji. Rzecznik agencji stanowczo zapewnił użytkowników serwisu, że nie ma planów ograniczenia jego dostępu w Polsce. Serwis ten będzie w najbliższej przyszłości swobodnie dostępny dla osób dorosłych i mogą z niego bezpiecznie korzystać także osoby niepełnoletnie.

„Ta decyzja nie ma wymiaru technologicznego, tylko stricte polityczny. Ośrodkiem decyzyjnym nie jest więc resort cyfryzacji. Ale nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka” – stwierdził Cieszyński.
_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: PAP.pl, vibez.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.