IMWG ostrzega przed silnymi wiatrami. Niebezpiecznie jest w całej Polsce

Ten weekend będzie momentami bardzo trudny – wynika z prognozy pogody. Silny wiatr nadciąga z północy, ostrzeżenie przed wichurą wydało dziś po południu IMGW. W niektórych miejscowościach zaleca się nie wychodzić z domu. Jak zachować się, gdy wieje wichura? Zagrożenie obejmuje wszystkie polskie województwa.

W jakich województwach wydano ostrzeżenie?

IMGW wydał dziś w całej Polsce ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia. Możliwe zagrożenie jest jednak zróżnicowane w zależności od regionu. Ostrzeżenie o bardzo silnym wietrze wydano dla województw:

  • zachodnio-pomorskie,
  • lubuskie,
  • wielkopolskie,
  • dolnośląskie,
  • opolskie,
  • śląskie,
  • małopolskie,
  • łódzkie,
  • świętokrzyskie,
  • podkarpackie.

Wiatr pojawi się także w części województw: mazowieckiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Dla pozostałej części kraju wydano ostrzeżenie o oblodzonych jezdniach. Zalecana jest szczególna ostrożność na drodze i jazda z niewielką prędkością. Dodatkowo na północy kraju wydano ostrzeżenie hydrologiczne.

Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia? Jak zachować się przy silnym wietrze?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że warunki pogodowe w danym regionie mogą stanowić zagrożenie. Występują wówczas utrudnienia i opóźnienia w ruchu drogowym, a także możliwość odwołania imprez plenerowych przewidywanych na zagrożonym obszarze. Zaleca się unikanie terenów pełnych drzew i zachowanie ostrożności na drodze. Należy schować przedmioty stojące na zewnątrz, takie jak doniczki z kwiatami czy suszarki do bielizny.

Strażacy interweniują

Pogoda na Dolnym Śląsku dostarcza niespodzianek. Od godzin nocnych mocno wieje, wichurze towarzyszą także przelotne opady deszczu. Wrocławscy strażacy mają pełne ręce roboty. Interweniują przy połamanych gałęziach i powalonych drzewach. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Czego możemy spodziewać się w weekend?

Zbliża się długo oczekiwany weekend, ale pogoda może nie być idealna do wypoczynku. W piątek w całym kraju spodziewane są opady deszczu, a w regionach północno-wschodnich i centralnych warunki zimowe. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w weekend, a temperatury w większości obszarów wyniosą od -3 do 4 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie wyniosą one nawet 9 stopni. W całej Polsce będzie padał deszcz, a na wschodzie dodatkowo śnieg.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Serhii Bondarchuk

Materiał źródłowy: meteo.imgw.pl, buzz.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.