Podatek od psa. Wielu o nim zapomina bądź nie wie. Poznaj stawki i odstępstwa

„O jaki uroczy psiak! Towarzyski, wesoły”, zachwala koleżanka. „I co, teraz jeszcze podatek będziesz płaciła?”. „Ale jaki podatek?” – dopytuje właścicielka.

Posiadanie czworonożnego przyjaciela kosztuje i nie chodzi tu tylko o karmę, smycze, gryzaki i legowiska. Wprowadzenie podatku w gminie umożliwia ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Maksymalną wysokość opłaty co roku ustala Minister Finansów, ale gmina może uchwalić niższą stawkę i często to robi. Kto musi płacić za psa i ile wynosi taki podatek?

Podatek od psa. Kto jest zobowiązany do zapłaty?

W zależności od gminy, każdy właściciel może być zobowiązany do uiszczenia opłaty za posiadanie psa. Warto sprawdzić, czy w Twojej gminie istnieje taki wymóg.

„Płacisz, jeśli masz psa i mieszkasz w gminie, która ustaliła taką opłatę. Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić. Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa – masz obowiązek zapłacić” – podaje gov.pl”

O jakich stawkach podatku mowa?

Stawki opłaty za psa z roku na rok wciąż rosną. W 2020 roku była to kwota rzędu 125 złotych. Dwa lata później, w 2022 roku opłata za posiadanie psa wzrosła do 135 zł rocznie. W 2023 roku gminy mogą zażądać aż 150,93 zł od właściciela jednego psa.

/Obraz Rebecca Scholz z Pixabay

Opłata za psa to opcja, na której wprowadzenie na swoim terenie może zdecydować się samorząd. Niektóre gminy wprowadziły takie opłaty, a następnie z nich zrezygnowały. Niedawno zrobiła tak Rada Miejska w Chodzieży.

Samorządy mają prawo wprowadzać własne stawki opłat od posiadania psów. W tym roku na przykład na terenie Gminy Miejskiej Koło wprowadzono opłatę w wysokości 42 zł rocznie od jednego psa.

Kto jest zwolniony z opłaty podatku od psa

NIE płacisz za 1 psa – jeśli masz:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa.

Nie płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Pexels

Materiał źródłowy: gov.pl, strefaagro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.