Pompy ciepła – wysoka efektywność w zakresie ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej. Jak działają pompy ciepła?

Wysoka efektywność pompy ciepła jest argumentem, który często ostatecznie przekonuje osoby zastanawiające się, na jaki typ instalacji grzewczej się zdecydować. Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, którym można zaufać, jeśli chodzi o ogrzewanie płaszczyznowe czy uzyskanie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła – co to właściwie jest? Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Działa poprzez przenoszenie energii z jednej substancji do drugiej, za pomocą sprężarki i skraplacza.

Pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną do przemieszczania ciepła, a nie do jego generowania. Oznacza to, że może być używana do chłodzenia lub ogrzewania domu odpowiednio w zimie lub w lecie. Innymi słowy, może być używana zarówno jako osuszacz, jak i klimatyzator.

Pompy ciepła są często używane w obszarach o mroźnych zimach, gdzie jest dużo dostępnej wody, takiej jak jeziora i rzeki. W takich miejscach mogą one być wykorzystywane do zapewnienia ogrzewania w chłodniejszych miesiącach poprzez pochłanianie energii cieplnej zawartej w wodzie i przekazywanie jej do pomieszczeń wewnętrznych.

Ogrzewanie pompą ciepła – czy to się opłaca? Czy pompa ciepła to wysokie koszty eksploatacji?

Pompy ciepła to doskonały sposób na ogrzewanie domu, ale mogą nie być najtańsze w eksploatacji. To dlatego, że używają energii elektrycznej do tworzenia ciepła. Dlatego połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną może być doskonałym wyjściem. Wykorzystując energię odnawialną, zapłacimy znacznie mniejsze rachunki za energię elektryczną. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną, pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną z paneli słonecznych.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła są bardziej wydajne niż piece gazowe, ponieważ nie marnują energii, wytwarzając niechciane ciepło w domu (jak robią to piece gazowe). Dostarczają dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba w danym momencie – i nie więcej.

Pompy ciepła działają najlepiej, gdy mają dostęp do darmowych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa, które mogą być wykorzystane do ich zasilania, gdy same nie produkują wystarczająco dużo ciepła. Dlatego decydując się na montaż pompy ciepła, warto zainteresować się również panelami fotowoltaicznymi.

Pompa ciepła powietrze-woda – czym charakteryzuje się ten typ pompy ciepła?

Pompy ciepła powietrze-woda to rodzaj pompy ciepła, która może być wykorzystywana zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia. Ten typ systemu jest stosowany w klimatach, w których ogrzewanie lub chłodzenie jest potrzebne przez większość roku. Dla porównania, pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje tę samą technologię, co jej wodny odpowiednik, ale działa w odwrotnym kierunku.

Pompy ciepła powietrze-woda są powszechnie stosowane w domach mieszkalnych, które mają oddzielne systemy ogrzewania i chłodzenia, takie jak w centralnej klimatyzacji lub piecach. Różne typy jednostek obejmują jednostki kondensacyjne, jednostki niekondensacyjne i jednostki jednostopniowe z prostymi kontrolami.

Pompa ciepła powietrze-woda. Jak działa pompa ciepła tego typu?

Pompy ciepła powietrze-woda są przeznaczone do zainstalowania na szczycie istniejącego pieca lub jednostki klimatyzacyjnej. Używają one sprężarki do pompowania czynnika chłodniczego przez przewody wewnątrz metalowej obudowy, która znajduje się na szczycie obecnego pieca/jednostki klimatyzacyjnej. Czynnik chłodniczy krąży następnie przez zawór rozprężny do wężownic znajdujących się w obudowie urządzenia, gdzie zawór rozprężny uwalnia go do powietrza otaczającego system kanałów wentylacyjnych domu. Ciepłe lub zimne powietrze z przewodów przemieszcza się przez rurki wewnątrz ścian domu i wraca z powrotem do jednostki przez kolejny zestaw wężownic. 

Sposób ogrzewania domu za pomocą pomp ciepła powietrze-woda, jest bardzo popularny. Ten typ pompy jest chętnie wybierany m.in. ze względu na to, że montaż pompy ciepła nie wymaga przeprowadzania żadnych prac ziemnych czy wykopów na zewnątrz budynku. Instalacja pompy ciepła przebiega więc szybko i sprawnie, jeśli zajmuje się tym profesjonalna ekipa.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.