Chcesz oszczędzić na prądzie? Sprawdź, w jakich godzinach lepiej nie używać pralki, zmywarki czy piekarnika

Wybierając najlepsze godziny korzystania z urządzeń elektrycznych, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ale nie zawsze jest to tak proste jak: „Używaj ich w okresach niskiego zapotrzebowania”.

Większość umów z dostawcami energii elektrycznej posiada „strefy cenowe„, które oferują różne stawki za zużycie energii w różnych częściach dnia. Przeczytaj dokładnie swoją umowę i wybierz te, które oferują znacznie niższe stawki za kWh energii w ciągu dnia. A to już oszczędności, które mogą sięgać od dziesiątek do setek złotych rocznie!

Sprawdzamy, jakie są najlepsze, a jakie najgorsze godziny prania, prasowania i włączania zmywarki, aby zaoszczędzić prąd. Oszczędzanie pieniędzy to tylko jedna z zalet. Korzystanie z urządzeń w określonych godzinach wpływa również na bezpieczeństwo naszego systemu energetycznego.

Kiedy jest najlepszy czas na używanie urządzeń elektrycznych?

Wszystko zależy od zapotrzebowania na zużycie prądu, a godziny niższych opłat w taryfach G12 i G13 nie są przypadkowe. Szczyt popołudniowy rozpoczyna się o godzinie 17. Trwa zazwyczaj do pięciu godzin. Wszystko związane jest z powrotem do domu po pracy i korzystaniem z urządzeń do czasu, aż lwia część Polaków pójdzie spać.

Najbardziej ekonomiczne korzystanie z urządzeń w taryfie G12 jest w godzinach 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00. Cena za kWh spada wtedy prawie dwukrotnie w stosunku do tego, co jest obecnie w Polsce (ok. 0,78 zł/kWh). Oznacza to, że w tych godzinach możesz prać, prasować czy włączać zmywarkę – zaoszczędzisz tyle pieniędzy! Możesz też w tym czasie podgrzewać wodę na wieczorną kąpiel, a także odkurzać lub ładować urządzenia – to się na pewno opłaci!

Od 2 grudnia na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowane są informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Pojawiają się one każdego dnia po godzinie 16. Zapowiadają, w jakich godzinach przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej dnia następnego. Publikacja danych stanowi jednocześnie apel o zwiększenie oszczędzania energii. 

Jak zaoszczędzić prąd?

Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że ich kuchenka elektryczna jest największym winowajcą, jeśli chodzi o zużycie energii. Jeśli korzystasz z taryfy G11, Twój roczny rachunek za jej użytkowanie wyniesie ponad 1100 zł.

Po kuchence kolejnym największym użytkownikiem energii elektrycznej jest płyta indukcyjna. Zużywa ona średnio 1150 kWh rocznie i kosztuje rocznie prawie 900 zł.

Następne w kolejce są bojler na prąd (ponad 600 zł rocznie), czajnik elektryczny, zmywarka i lodówka (każda kosztuje 150-175 zł).

Istnieją proste sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Jeśli używasz ceramicznej płyty grzewczej, pamiętaj, aby używać naczyń, które przylegają do całej powierzchni płyty – w przeciwnym razie zużyjesz do 50% więcej energii elektrycznej.

Sporo energii traci się również podczas gotowania mrożonek na płycie indukcyjnej – upewnij się, że jedzenie jest dokładnie rozmrożone przed włożeniem go do garnka!

Wiele osób może być zaskoczonych tym, jak duży wpływ na rachunek ma gotowanie wody na herbatę – wiele osób nalewa ją prosto z kranu, ponieważ myślą, że nie będą tracić energii na podgrzewanie niewykorzystanej wody – ale to nieprawda! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podczas podgrzewania wody w domu zużywana jest znaczna ilość energii. Dodatkowo, jeśli masz czajnik elektryczny, nie zostawiaj go włączonego tak długo, jak to możliwe – to faktycznie zwiększy zużycie energii!

_________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Photo Mix

Materiał źródłowy: deccoria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.