Średnio 21 aut dziennie zostaje skradzionych. Sprawdź, po jakie pojazdy złodzieje sięgają najczęściej

Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło się informacjami na temat skradzionych samochodów w Polsce od 1 stycznia do 23 października 2022 roku. W tym okresie z powodu kradzieży wyrejestrowano 6127 pojazdów osobowych. Daje to średnio 21 znikających samochodów dziennie.

Stolica Polski jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla kierowców miast w Europie. W 2021 roku 27 procent kradzieży odnotowano właśnie w Warszawie. W całym kraju sytuacja nie jest dużo lepsza: w tamtym roku udało się odzyskać jedynie 24 procent wszystkich skradzionych pojazdów. Wszystko to wynika z faktu, że przestępcy dokładnie sprawdzają nasze samochody i z łatwością eliminują większość zabezpieczeń. Później pojazdy trafiają na tzw. „dziuplę” i tam są rozbierane nawet w kilkadziesiąt minut.

Jednak w ciągu ostatniego roku liczba kradzieży samochodów znacznie spadła. Na czele listy najczęściej kradzionych samochodów znajdują się marki azjatyckie, dlatego właściciele aut od popularnego producenta powinni zainwestować w zabezpieczenia antykradzieżowe. Który model kradną najczęściej?

Najczęściej kradzione auta w Polsce styczeń – październik 2022

Złodzieje niezmiennie gustują w samochodach azjatyckich: w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku skradziono ich o 23,5% mniej niż w tym samym okresie w 2021 roku. W skali kraju skala kradzieży zmniejszyła się o 17,1%, co przekłada się na 3074 skradzione samochody w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku.

Powszechnie wiadomo, że większość skradzionych pojazdów jest stosunkowo młoda. Średni wiek skradzionego samochodu to nieco ponad 5 lat! Dla przykładu, najczęściej kradzione samochody pochodzą z 2019 roku.

Na czele listy najczęściej kradzionych samochodów znajduje się Toyota Tuscon. Na drugim – Fiat Ducato, trzecim i czwartym miejscu znajdują się także azjatyckie modele: Toyota RAV4 i Toyota Corolla. W porównaniu z rokiem 2021 na uwagę zasługuje mniejsza liczba kradzieży niemieckich samochodów. W 2021 roku Audi i BMW zajmowały odpowiednio 2 i 3 miejsce na liście marek najczęściej kradzionych samochodów. Z kolei w obecnym roku Audi znajduje się na ostatnim miejscu pierwszej dziesiątki.

Najczęściej kradzione auta w Polsce (2022) – ranking

Hyundai Tucson – 156 sztuk.

Fiat Ducato – 124 sztuki.

Toyota RAV4 – 118 sztuk.

Toyota Corolla – 116 sztuk.

Jeep Grand Cherokee – 87 sztuk.

Kia Sportage – 76 sztuk.

Mitsubishi Outlander – 75 sztuk.

Audi A4 – 73 sztuki.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl, se.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.