Szykują się zmiany! Cyfryzacja wchodzi w świat emerytów i rencistów

Od stycznia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadzi elektroniczną wersję legitymacji emeryta. Cyfrowy dokument otrzyma każdy, kto już pobiera emeryturę. Nowi świadczeniobiorcy dostaną tylko kartę cyfrową. Ale „plastik” nie znika całkowicie: jeśli nie masz smartfona lub tabletu, nadal możesz używać plastikowej karty do potwierdzenia swojej tożsamości.

Zmiana ma na celu ułatwienie emerytom zarządzania swoimi świadczeniami i dokonywania zakupów online. Ma też pomóc w zapobieganiu oszustwom i kradzieżom, utrudniając ich podrabianie.

Jak wygląda korzystanie z takiej legitymacji?

Aby móc korzystać z elektronicznego dowodu osobistego, należy posiadać smartfon i zainstalować na nim bezpłatną aplikację mObywatel. Z kolei, aby mLegitymacja pojawiła się w aplikacji, należy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Dowód osobisty emeryta lub rencisty”.

MLegitymacja działa tak samo jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i będzie korzystać z ulg i uprawnień, np. zniżek na bilety – wyjaśnia ZUS i zastrzega, że można pozostać przy plastikowym dokumencie.

/Obraz autorstwa cookie_studio na Freepik

Można korzystać z elektronicznej wersji karty, ale nie jest to obowiązkowe. Nie ma najmniejszych przeszkód, by pozostać przy plastikowej karcie, z której obecnie korzystają seniorzy. Jeśli ktoś woli „plastik”, nie ma potrzeby podejmowania jakichkolwiek kroków w związku z mLegitymacją.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które przejdą na emeryturę lub otrzymają rentę w 2023 roku i później. Tej grupie seniorów ZUS automatycznie wyda jedynie elektroniczną wersję karty, do użytku ze smartfonem.

Do czego uprawniać będzie taka legitymacja?

Legitymacja emeryta lub rencisty uprawnia do korzystania z licznych zniżek i ulg. Seniorzy po okazaniu dokumentu mogą:

  • skorzystać ze zniżki na podróże koleją,
  • kupować leki w niższych cenach (w niektórych aptekach), a po ukończeniu 75 r.ż. wszystkie przepisane na receptę za darmo,
  • skorzystać z częściowej ulgi na rehabilitację,
  • wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora uprawniającą do rabatów w instytucjach kultury, przychodniach, sanatoriach itp.
  • skorzystać z ulg na komunikację miejską – od kilkudziesięciu procent rabatu do darmowego przejazdu w zależności od miasta,
  • odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza,
  • otrzymać zwolnienie z opłaty za abonament.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: wayhomestudio, Freepik

Materiał źródłowy: bankier.pl, money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.