Transkrypcja nagrań – czym jest i na czym polega proces transkrypcji

W dobie Internetu, gdy treści audio i wideo zalewają nas z każdej strony, nietrudno zauważyć, że słowo pisane, traci na wartości. Wszelkiego rodzaju materiały umieszczane w sieci YouTube, podcasty, audiobooki, a także konferencje, wywiady czy wykłady dostępne od ręki do wysłuchania lub obejrzenia wygrywają w wyścigu o zaangażowanie i zainteresowanie odbiorców. Zatem z jakiego powodu, transkrypcja nagrań cieszy się sporym zainteresowaniem? Otóż powodów jest kilka, a w poniższym tekście znajdziesz na nie odpowiedzi. 

Na czym polega transkrypcja

Mówiąc o transkrypcji nagrania mamy na myśli przede wszystkim przepisanie nagrania audio lub wideo w formie pliku tekstowego. Zatem transkrypcję można rozumieć jako zmianę mowy na treści pisane.

Za transkrypcję odpowiedzialny jest transkrybent. Na początku musi on odsłuchać wskazane treści, a następnie spisać je. I chociaż wydawać się może, że jest to niezwykle proste i niewymagające zadanie to w rzeczywistości pochłania ono sporo czasu i bywa naprawdę żmudnym i trudnym zadaniem. Szczególnie, jeśli nadesłane nagranie jest złej jakości, a osoby, które się na nim wypowiadają mają złą dykcję i często używają przerywników. Częstym problemem bywają również zakłócenia, szumy lub inne dźwięki w tle, mające wpływ na czas wykonywanej transkrypcji.

Aby lepiej zrozumieć takie usługi jak transkrypcje nagrań, należy zastanowić się nad umiejętnościami, które musi posiadać transkrybent. Bez dwóch zdań będzie to nienaganna znajomość poprawnej polszczyzny, a także szybkie i sprawne pisanie na klawiaturze komputera. Sprawdzanie tekstu i zamiana nagrania w treści pisane wymaga również cierpliwości, umiejętności skupienia się oraz zrozumienia intencji autora danej wypowiedzi. 

Dwa rodzaje usług transkrypcji – czym się od siebie różnią

Mówiąc o transkrypcji, należy również podkreślić, że istnieją jej dwa główne rodzaje. Są nimi transkrypcja standardowa oraz transkrypcja pełna.

  1. Transkrypcja pełna – znana także jako transkrypcja dosłowna, gdzie tekst mówiony zostaje przepisany w słowo w słowo. Jest dokładnym odwzorowaniem wypowiedzi, nawet jeśli posiada ona przerywniki, czy trącenia. Nie poprawia ona także błędów językowych, które stosuje autor wypowiedzi.
  2. Transkrypcja standardowa – mówi się o niej jak o transkrypcji wygładzonej lub edytowanej. Podczas jej tworzenia, transkrybent poddaje słowa mówione przekształceniu, tak by pozbawić je zbędnych wtrąceń, powtórzeń i błędów składniowych. 

Według wielu, to właśnie transkrypcja standardowa najlepiej znajduje swoje odzwierciedlenie w codziennych rozwiązaniach, ponieważ prezentuje ona przyjazny i klarowny dla czytelnika tekst. Co istotne, w obu przypadkach sens wypowiedzi nie może zostać zmieniona. 

W jakim celu warto przeprowadzić transkrypcję swojego nagrania

W jakim celu przeprowadzić usługę transkrypcji na swoim nagraniu? Przecież na samym początku zostało wspomniane o wyższości nagrań wideo i audio nad tekstem pisanym. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ nadal istnieje spora grupa osób polegająca jedynie na papierowych wersjach książek, czy interesujących ich badań naukowych.

Chcąc dopasować swoje treści do każdego, nie można zapominać o wzrokowcach, którzy dużo chętniej korzystają z tekstu pisanego, który mogą przeczytać i zapamiętać z niego najważniejsze dla siebie informacje.

Oczywiście transkrypcja posiada także inne zalety, do których można zaliczyć:

  • nawigację stempli czasowych ułatwiających nawigację po pliku audio lub video,
  • możliwość wydrukowania i przechowywania ważnych treści,
  • wykorzystanie nagrań w innych celach i miejscach (grafiki, e-booki, prezentacje),
  • wpływ na pozycjonowanie stron internetowych.

Transkrypcja to również niezwykle ważne ułatwienie dla osób niedosłyszących i niesłyszących. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni odtwarzać nagranie audio i wideo i za pomocą przygotowanych napisów, chłonąć wiedzę na równi z innymi. 

Jak widzisz, transkrypcja nagrań posiada wiele zastosowań i umożliwia ona docieranie do różnych osób. Jest to nie tylko sposób na powiększenie grona swoich odbiorców, ale także pokazanie, że autor plików audio i wideo dba o potrzeby każdego. Jeśli chcesz być takim nadawcą komunikatów, koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalnego transkrybenta. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.