Tunel na Zakopiance okazał się pułapką na kierowców. Liczba mandatów jest spora

Tunel Marii i Lecha Kaczyńskich znany jest z imponującej architektury, ale to także gorący punkt dla kierowców przekraczających prędkość.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca system pomiaru odcinkowego w tym tunelu odnotował 2926 przekroczeń prędkości. Rekordzista jechał 201 km/h zapłaci 2,5 tyś oraz otrzyma 15 punktów karnych.

Tunel z pomiarem prędkości

„Odcinkowy system pomiaru prędkości zainstalowany w tunelu Zakopianka, między Lubniem a Skomielną Białą w Małopolsce, w ciągu miesiąca od otwarcia podziemnego odcinka trasy S7 na południe Polski zarejestrował 2926 kierowców, którzy przekroczyli na tym odcinku dozwoloną prędkość” – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Oznacza to, że każdego dnia średnio stu kierowców otrzymywało mandaty za zbyt szybką jazdę przez tunel. System odcinkowego pomiaru prędkości, został zamontowany w tunelu na prośbę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Uzyskał też pozytywną opinię policji. Tego rodzaju rozwiązania przynoszą pozytywne efekty. Tam gdzie pracują odcinkowe pomiary prędkości obserwowany jest spadek liczby zdarzeń drogowych oraz ich negatywnych skutków.

Największa odnotowana prędkość to 201 km/h. Z taką prędkością 25 listopada przez tunel przejechał kierowca Seata” – powiedziała DGP Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kierowcy grozi 2,5 tys. zł mandatu i 15 punktów karnych.

System składa się z ośmiu żółtych kamer umieszczonych nad jezdniami. O ich pracy informuje czytelne oznakowanie. Mimo to wielu kierowców nie zwalnia. Jak podaje GITD, kamery wyłapały 2 248 kierowców jadących w kierunku Zakopanego i 678, którzy jechali w kierunku Krakowa, których średnia prędkość, była wyższa niż dopuszczalna na tym odcinku.

75 procent z nich przekroczyło limit o 11 do 20 km/h. 33 kierowców jechało szybciej o co najmniej 50 km/h. Jeden przekroczył ja o 101 km/h.

Zdjęcia wykonane przez kamery zawierają m.in. miejsce, datę i godzinę zarejestrowania wykroczenia, a także pas, na którym miało miejsce. Wysokiej jakości zdjęcia wykonywane są także nocą. Fotografie trafiają online do Centrum Automatycznego Nadzoru (CANARD) nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Tunel jako skrót na trasie do Zakopanego

W Lubieńcu zakończyła się budowa tunelu, który znacznie skróci czas podróży dla kierowców. Tunel Zakopianka został otwarty 12 listopada.

Do tej pory kierowcy podróżując między Lubniem a Rabką-Zdrój tkwili w korkach na objazdach. Teraz przejazd przez tunel zgodnie z przepisami zajmuje niecałe dwie minuty.

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój, w tym tunelu, rozpoczęła się w 2016 roku. Tunel ma dwie nitki w oddzielnych komorach, po jednej nitce dla każdej jezdni.

Jego długość to 2058 metrów (1,3 mili), wysokość to 4,7 metra (15 stóp), a szerokość użytkowa to 14,9 metra (48 stóp). Jezdnie mają dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy (11 stóp) oraz pas awaryjny o szerokości 3 metrów (10 stóp); na środku obiektu znajduje się również zatoka przystanku awaryjnego.

Decyzją Rady Gminy Jordanów, na której terenie znajduje się ten tunel, nadano mu nazwę „Marii i Lecha Kaczyńskich”.

Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł ponad 2,5 mld zł (650 mln dolarów), przy czym dofinansowanie z UE prawie 1,3 mld zł.

______________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Krzysztof Nalewajko, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Materiał źródłowy: polsatnews.pl, motofakty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.