Promienniki podczerwieni – ich rodzaje i zastosowania

Promienniki ciepła, czyli promienniki podczerwieni, poprzez promieniowanie ogrzewają pomieszczenia w sposób równomierny i natychmiastowy. Sprawdzą się nie tylko w przypadku zabudowanych pomieszczeń. To dobry sposób na ogrzanie tarasu na zewnątrz, czy dużej hali przemysłowej.

Promienniki ciepła jako jeden ze sposobów ogrzewania pomieszczeń

Elektryczne promienniki podczerwieni mogą zapewnić ciepło w domu, podobnie jak pozostałe systemy grzewcze. Czym się od siebie różnią urządzenia konwekcyjne od promienników?

  1. Konwekcyjne systemy grzewcze – powietrze unosi się ku górze, przez co przenosi ciepło na resztę pomieszczenia. Podczas chłodzenia, opada ono ku podłodze. W praktyce oznacza to, że osoby i przedmioty nie odczuwają zmiany temperatury na sobie.
  2. Promienniki podczerwieni – panele grzewcze wyposażone są w promieniowanie podczerwone – IR i to właśnie te fale emitują ciepło rozchodzące się równomiernie. Znanym każdemu bardzo dobrze promiennikiem jest słońce. I tak jak w jego przypadku, również promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, ale zapewniają komfort cieplny w momencie zetknięcia się promieni z danym obiektem.

Oba systemy działają w różny dla siebie sposób, przez co możemy dopasować ogrzewanie do swoich indywidualnych potrzeb.

Promiennik podczerwieni, czyli komfort cieplny bez ogrzewania powietrza

Dzięki wykorzystaniu energii system grzewczy promienników podczerwieni opiera się przede wszystkim na nagrzewaniu przedmiotów i osób znajdujących się w zasięgu jego fali. Oznacza to, że ciepłe staje się nie tylko powietrze, ale przede wszystkim ściany, podłogi, sufity. Promieniowanie działa niezwykle równomiernie, przez co nie ma różnicy w odczuwaniu temperatury przy podłodze lub samym suficie, co jest zauważalne przy ogrzewaniu konwekcyjnym.

Działania promienników podczerwieni są również bardziej oszczędne od pozostałych sposób ogrzewania, ponieważ wentylacja (wymiana powietrza), generuje dużo mniejsze straty energii. Podczas poszukiwań odpowiedniego ciepła na podczerwień, warto wziąć pod uwagę wielkość powierzchni do ogrzania.

Promienniki elektryczne a przestrzeń do ogrzania

Chcąc zapewnić wszystkim domownikom wystarczająco dużo ciepła podczas korzystania z tarasu, czy innej otwartej przestrzeni, nie trzeba ogrzewać jej w całości. Oznacza to, że niezależnie od wielkości powierzchni, najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej strefy, na którą ma być skierowany promień ciepła. Może to być stół z krzesłami lub kanapa i fotele, a nawet stanowisko pracy.

Dla przykładu, warto zaznaczyć, że jeśli powierzchnia tarasu wynosi 50mkw, wystarczy wybrać promienniki dogrzewające jedynie 10 mkw, ponieważ standardowe krzesło ze stołem zajmuje około 9m2 ciepła.

Warto pamiętać również o mocy promienników tarasowych, ponieważ to od nich będzie zależała w głównej mierze odczuwalna temperatura.

Zastosowanie i rodzaje promienników podczerwieni

Wykorzystanie technologii jaką są promienniki podczerwieni sprawdzi się w wielu przypadkach. Niezależnie od powierzchni, którą chcemy ogrzać, panele grzewcze pozwolą na komfortowe przebywanie nie tylko w domu, czy pracy biurowej, ale również na hali przemysłowej, czy stadionie. W końcu duże, często otwarte przestrzenie, nie potrzebują mieć ogrzewanego powietrza, gdyż nie miałoby to najmniejszego sensu.

Podobnie jest w przypadku tarasów lub balkonów. Jednak warto również wspomnieć o tym, że zastosowanie promiennika w słabo ocieplonym budynku z licznymi szparami, może okazać się nietrafionym pomysłem, gdyż powietrze i tak będzie uciekało przez szczeliny, a wraz z nim ciepło.

Promienniki podczerwone występują w różnych rodzajach, a do tych najbardziej popularnych zaliczyć można lampy stojące lub panele grzewcze naścienne. To właśnie dzięki nim wysokość temperatury jest komfortowa dla każdego na kogo pada promień z panelu.

Promienniki ciepła mają wiele zalet. Zaliczyć do nich można pozytywny wpływ na zdrowie, osuszanie zawilgoconych pomieszczeń, czy łatwy i prosty montaż. Dzięki możliwości dopasowania ich do swoich potrzeb stają się najlepszą opcją, która ogrzewa przede wszystkim osoby i przedmioty w zasięgu swoich fal. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.