Uzależnienie od smartfonów coraz bardziej powszechne wśród dzieci. Co trzecia użytkowniczka ma problemy psychiczne
Internet i cyfrowe urządzenia mobilne to główne narzędzia wykorzystywane przez młode pokolenie do zaspokajania swoich dziecięcych i młodzieńczych potrzeb, spędzania wolnego czasu, poszukiwania akceptacji i budowania poczucia przynależności. Jednak zbyt duże zanurzenie w świecie cyfrowym bez odpowiedniego udziału w kształtowanych relacjach twarzą w twarz, może przyczynić się do nadużywania Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych. Silne uzależnienie powoduje wydzielanie się adrenaliny, serotoniny i dopaminy czyli tzw. pobudzaczy szczęścia i aktywności – jednak długotrwałe wystawienie organizmu na wydzielanie się tych neuroprzekaźników jest bardzo szkodliwe dla zdrowego funkcjonowania organizmu.
Kim jest fonoholik – jak wygląda uzależnienie od telefonu
W skrócie można powiedzieć, że uzależnienie od Internetu to zachowanie charakteryzujące się utratą kontroli nad korzystaniem z tego narzędzia. Rozumiane w ten sposób może prowadzić do izolacji społecznej i zaniedbywania różnych form aktywności społecznej, nauki, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej i zdrowia. Urządzenie jest włączone 24 godziny na dobę i stale w zasięgu ręki; jest zabierane wszędzie, gdzie to możliwe. Osoba nadużywająca smartfona – fonoholik – stale sprawdza, czy jest jakieś powiadomienie i z różnych powodów nie może odebrać telefonu czuje się niespokojna, rozdrażniona, a nawet skłonna do agresji. Wydawałoby się, że problem ten zagraża tylko dzieciom i młodzieży, ale w rzeczywistości może dotyczyć osób w każdym wieku. W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez portal społecznościowy Facebook wyszło na jaw, że co 3 dziewczynka aktywnie używająca Internetu ma problemy psychiczne. Warto jednak pamiętać, że ten problem dotyczy również chłopców i dorosłych.

Jeśli zauważysz, że robisz którąś z tych rzeczy, możesz być uzależniony od swojego telefonu:
- ciągłe sprawdzanie urządzenia i aktywowanie go (np. częste sięganie po telefon, częste używanie go, sprawdzanie, trzymanie go w ręku lub blisko, przed sobą);
- przerywanie spotkań/rozmów w celu odebrania lub wykonania połączenia/wiadomości;
- opuszczanie klasy w celu odebrania lub wykonania połączenia/wiadomości;
- częste robienie zdjęć typu selfie i udostępnianie ich innym użytkownikom sieci;
- używanie urządzeń w miejscach i sytuacjach, w których nie należy (np. prowadzenie samochodu, przechodzenie przez jezdnię);
- ukrywanie przed innymi (np. przed rodzicami) czynności związanych z korzystaniem ze smartfonów,
- wykonywanie czynności ze smartfonem w ręku.
Uzależnienie – psychologiczne objawy:
- odczuwanie silnej potrzeby lub nawet poczucia przymusu korzystania z telefonu;
- ciągła gotowość do odpisywania na e-maile, wiadomości tekstowe;
- odczuwanie niepokoju, rozdrażnienia, gorsze przy próbach przerwania/ograniczenia korzystania z Internetu, komputera;
- wyraźna niezgoda i niezadowolenie z ograniczeń dotyczących korzystania z telefonu;
- odczuwanie niepokoju, rozdrażnienia w sytuacjach, w których korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione;
- podkreślanie znaczenia wpływu bycia online na wydarzenia happeningowe;
- wysokie poczucie bezpieczeństwa związane z byciem online;
- doświadczanie lęku (niepokoju) w związku z nieobecnością w głównym nurcie informacji;
- doświadczanie negatywnych emocji związanych z brakiem możliwości połączenia z Internetem (np. szukanie zasięgu za wszelką cenę).
Jak zapanować nad swoim uzależnieniem?
Zacznij kontrolować czas. Możesz zainstalować specjalną aplikację, która powie ci, ile czasu spędzasz z telefonem w ręku i jakie czynności wykonujesz. Wyłącz bezużyteczne powiadomienia. Ciągle sięgasz po telefon, ponieważ „pika”, informując cię, że coś się wydarzyło? Ile razy z rozczarowaniem odkładałeś telefon, bo nie było to nić ważnego czy nawet jedynie wydawało ci się, że usłyszałeś owe pikanie? Wyłącz wibracje w telefonie. Jeśli wiesz, że nie możesz niego teraz korzystać, wyłącz go całkowicie. Znajdź sobie inne zajmujące zajęcie. Doskonałym rozwiązaniem będzie sport czy spotkanie z przyjaciółmi. Poproś bliskich, żeby cię kontrolowali. Możecie wspólnie ustalić, kiedy i w jakich miejscach w domu można korzystać z elektroniki. Odkładaj telefon w miejsce poza zasięgiem twojego wzroku.
________________________
Autor: Julia Kownacka
Autor zdjęcia głównego: Andi Graf
Materiał źródłowy: portal.librus.pl