Uzależnienie od smartfonów coraz bardziej powszechne wśród dzieci. Co trzecia użytkowniczka ma problemy psychiczne

Internet i cyfrowe urządzenia mobilne to główne narzędzia wykorzystywane przez młode pokolenie do zaspokajania swoich dziecięcych i młodzieńczych potrzeb, spędzania wolnego czasu, poszukiwania akceptacji i budowania poczucia przynależności. Jednak zbyt duże zanurzenie w świecie cyfrowym bez odpowiedniego udziału w kształtowanych relacjach twarzą w twarz, może przyczynić się do nadużywania Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych. Silne uzależnienie powoduje wydzielanie się adrenaliny, serotoniny i dopaminy czyli tzw. pobudzaczy szczęścia i aktywności – jednak długotrwałe wystawienie organizmu na wydzielanie się tych neuroprzekaźników jest bardzo szkodliwe dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

Kim jest fonoholik – jak wygląda uzależnienie od telefonu

W skrócie można powiedzieć, że uzależnienie od Internetu to zachowanie charakteryzujące się utratą kontroli nad korzystaniem z tego narzędzia. Rozumiane w ten sposób może prowadzić do izolacji społecznej i zaniedbywania różnych form aktywności społecznej, nauki, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej i zdrowia. Urządzenie jest włączone 24 godziny na dobę i stale w zasięgu ręki; jest zabierane wszędzie, gdzie to możliwe. Osoba nadużywająca smartfona – fonoholik – stale sprawdza, czy jest jakieś powiadomienie i z różnych powodów nie może odebrać telefonu czuje się niespokojna, rozdrażniona, a nawet skłonna do agresji. Wydawałoby się, że problem ten zagraża tylko dzieciom i młodzieży, ale w rzeczywistości może dotyczyć osób w każdym wieku. W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez portal społecznościowy Facebook wyszło na jaw, że co 3 dziewczynka aktywnie używająca Internetu ma problemy psychiczne. Warto jednak pamiętać, że ten problem dotyczy również chłopców i dorosłych.

/Obraz Mircea – See my collections z Pixabay

Jeśli zauważysz, że robisz którąś z tych rzeczy, możesz być uzależniony od swojego telefonu:

 • ciągłe sprawdzanie urządzenia i aktywowanie go (np. częste sięganie po telefon, częste używanie go, sprawdzanie, trzymanie go w ręku lub blisko, przed sobą);
 • przerywanie spotkań/rozmów w celu odebrania lub wykonania połączenia/wiadomości;
 • opuszczanie klasy w celu odebrania lub wykonania połączenia/wiadomości;
 • częste robienie zdjęć typu selfie i udostępnianie ich innym użytkownikom sieci;
 • używanie urządzeń w miejscach i sytuacjach, w których nie należy (np. prowadzenie samochodu, przechodzenie przez jezdnię);
 • ukrywanie przed innymi (np. przed rodzicami) czynności związanych z korzystaniem ze smartfonów,
 • wykonywanie czynności ze smartfonem w ręku.

Uzależnienie – psychologiczne objawy:

 • odczuwanie silnej potrzeby lub nawet poczucia przymusu korzystania z telefonu;
 • ciągła gotowość do odpisywania na e-maile, wiadomości tekstowe;
 • odczuwanie niepokoju, rozdrażnienia, gorsze przy próbach przerwania/ograniczenia korzystania z Internetu, komputera;
 • wyraźna niezgoda i niezadowolenie z ograniczeń dotyczących korzystania z telefonu;
 • odczuwanie niepokoju, rozdrażnienia w sytuacjach, w których korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione;
 • podkreślanie znaczenia wpływu bycia online na wydarzenia happeningowe;
 • wysokie poczucie bezpieczeństwa związane z byciem online;
 • doświadczanie lęku (niepokoju) w związku z nieobecnością w głównym nurcie informacji;
 • doświadczanie negatywnych emocji związanych z brakiem możliwości połączenia z Internetem (np. szukanie zasięgu za wszelką cenę).

Jak zapanować nad swoim uzależnieniem?

Zacznij kontrolować czas. Możesz zainstalować specjalną aplikację, która powie ci, ile czasu spędzasz z telefonem w ręku i jakie czynności wykonujesz. Wyłącz bezużyteczne powiadomienia. Ciągle sięgasz po telefon, ponieważ „pika”, informując cię, że coś się wydarzyło? Ile razy z rozczarowaniem odkładałeś telefon, bo nie było to nić ważnego czy nawet jedynie wydawało ci się, że usłyszałeś owe pikanie? Wyłącz wibracje w telefonie. Jeśli wiesz, że nie możesz niego teraz korzystać, wyłącz go całkowicie. Znajdź sobie inne zajmujące zajęcie. Doskonałym rozwiązaniem będzie sport czy spotkanie z przyjaciółmi. Poproś bliskich, żeby cię kontrolowali. Możecie wspólnie ustalić, kiedy i w jakich miejscach w domu można korzystać z elektroniki. Odkładaj telefon w miejsce poza zasięgiem twojego wzroku.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Andi Graf

Materiał źródłowy: portal.librus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.