Gont bitumiczny – właściwości, zastosowanie i zalety 

Dach jest bardzo ważnym elementem domu. Chroni nas przed upałem i chłodem, osłania przed deszczem i śniegiem, czy też w upalny letni dzień pozwala cieszyć się chłodną bryzą. Dlatego powinien być trwały, niezawodny i atrakcyjny. W szczególności powinien pasować do architektury domu. Gont bitumiczny to materiał, który pasuje do każdego rodzaju budynku, – nowoczesnego, klasycznego czy minimalistycznego. Wielu dekarzy woli gonty bitumiczne od innych materiałów dachowych, ponieważ są one stosunkowo łatwe w montażu, opłacalne i wymagają mniejszej konserwacji niż inne rodzaje pokryć dachowych. Gont to najbardziej przystępna opcja dla nowego dachu. Są one łatwe w instalacji i wymagają niewielkiej konserwacji. Może to znacznie zmniejszyć koszty wymiany w dłuższej perspektywie. Zawierają również materiały pochodzące z recyklingu, co jest lepsze dla środowiska niż używanie nowych materiałów.

Zastosowanie gontu bitumicznego 

Gonty asfaltowe, znane również jako gonty bitumiczne, to najbardziej rozpowszechniony materiał do krycia dachów w Stanach Zjednoczonych, a teraz również i w Europie. Są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, nie wymagają konserwacji i są trwałe. Gonty asfaltowe są dostępne w różnych stylach, kolorach i fakturach, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego stylu domu. Ponieważ są tak łatwe w montażu i ekonomiczne, gonty bitumiczne mają długą również długą żywotność. 

Gonty asfaltowe zapewniają klasyczny, tradycyjny wygląd, który nigdy nie wyjdzie z mody. Zapewniają najlepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i są niezwykle trwałe. Są wykonane z naturalnego asfaltu, który działa jak gąbka, wchłaniając wodę deszczową i zapobiegając jej spływaniu. Jednocześnie, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, zapewniają domowi chłód w lecie. Jeśli tylko położymy je na dachu, który jest dobrze uszczelniony i wentylowany, gonty bitumiczne mogą przetrwać dziesiątki lat przy minimalnej konserwacji. Gont asfaltowy to materiał o dużej uniwersalności. Oferuje szeroką gamę kształtów i kolorów, które pozwalają na stworzenie najbardziej nietypowych i efektownych dachów. Materiał ten jest znacznie tańszy niż inne rodzaje pokryć dachowych. Ponadto gonty asfaltowe są łatwe w montażu i naprawie, dzięki czemu można je bez obaw stosować.

Gonty bitumiczne w praktyce – pokrycie dachowe o różnych kształtach i kolorach 

Gonty asfaltowe oferują szeroką gamę odcieni i kształtów. Paleta kolorów pozwala podkreślić indywidualność zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. Właściwości tego materiału pozwalają stworzyć nowoczesny wygląd, żywo kontrastujący z klasycznymi stylami architektonicznymi minionego wieku. Ten rodzaj pokrycia dachowego będzie odpowiedni dla każdego domu. Asfaltowe pokrycie dachowe jest dziś bardzo popularnym materiałem, głównie ze względu na doskonałą opłacalność. Dzięki nowoczesnej technologii i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, materiał ten pozwala na stworzenie trwałego i estetycznego dachu. Łączy w sobie jakość bycia odpornym na warunki atmosferyczne, z możliwością nadania domowi indywidualnego wyglądu. 

Cena gontów asfaltowych to zdecydowanie zaleta tego materiału. Technologia jego produkcji jest bardzo prosta, a montaż nie wymaga specjalnych umiejętności. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden rodzaj pokrycia dachowego, należy wszystko bardzo dokładnie skalkulować. Gont asfaltowy jest materiałem stosunkowo niedrogim, a jego montaż można wykonać samodzielnie. Z kolei blacha wymaga bardziej skomplikowanej obróbki i bardziej zaawansowanego sprzętu. Z tego powodu niewiele osób woli dachy z blachy lub metalu od dachów z gontu asfaltowego. Główną różnicą pomiędzy blachą a gontem asfaltowym jest ilość odpadów powstających podczas obróbki i instalacji. Najczęściej papy stosowane są na dachach stromych i podłożach wykonanych z desek lub płyt OSB. Ich montaż jest łatwy i szybki. 

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.